O olivovom oleji
Elaian extra panenský olivový olej, naozajstný poklad, ktorý by nemal chýbať v žiadnej kuchyni. Vašim pokrmom dodáva výnimočnú chuť. Olivový olej je cenený nielen kvôli svojim chuťovým vlastnostiam, ale predovšetkým pre obsah látok, ktoré môžu významne ovplyvniť zdravotný stav. Olivový olej má široké a rôznorodé použitie – najznámejšia je v studenej kuchyni (dochutenie zeleninových šalátov). Mnohí ľudia sú stále presvedčení, že tepelná úprava oleja lisovaného za studena pokazí. Bod rozkladu extra panenských olivových olejov sa pohybuje v rozmedzí 180-210 ° C , preto sa nebojte ho používať aj pre teplú kuchyňu. Pri výbere olivového oleja pozorne čítajte etikety – musí tu byť výslovne uvedené, o aký olej sa jedná.
Olivové oleje sa delia podľa spôsobu výroby, chuti, vône a analytických znakov na niekoľko druhov. U nás sa všeobecne používa označenie olivový olej alebo panenský olivový olej pre všetky kategórie oleja. Nie je olej ako olej – pozorne čítajte etiketu. Používajte iba Extra Panenský olivový olej, len u neho máte záruku kvality.
Dôležitá vlastnosť olivového oleja – kyslosť / acidita Táto vlastnosť nemá nič spoločné s kyslou chuťou. Označuje množstvo mastných kyselín. Nízka kyslosť značí, že olej pochádza z kvalitných plodov a bol spracovaný vo vhodných podmienkach. Najkvalitnejšie oleje majú kyslosť do 0,8 °.
Druhy olivového oleja
Extra virgin, extra panenský, je označenie najvyššej kvality olivového oleja. Často sa chybne zamieňa s panenským olivovým olejom, ktorý vykazuje horšie zmyslové vlastnosti. Extra panenský olej bol získaný z prvého lisovania olív za studena iba mechanickými postupmi. Týmto spôsobom, ktorý je veľmi šetrný, sa zachová prírodné kvalita výťažku z olív a maximálne množstvo antioxidantov, minerálnych látok a vitamínov, ktoré sa pri inom spracovaní vytrácajú. Ich kyslosť (tj. Obsah voľných mastných kyselín) nesmie byť vyšší ako 1%. Panenské oleje s vyššou kyslosťou nemajú v mene prívlastok EXTRA.
Je menej kvalitným variantom extra panenského, získava sa z olív mechanickým vytláčaním a lisovaním bez použitia iných technológií alebo chemických prísad. Obsah voľných mastných kyselín sa pohybuje od 1 do 2%.
Rafinovaný olivový olej – získava sa lisovaním pri vysokých tlakoch a za pôsobenia tepla, potom prechádza chemickou úpravou.
Olivový olej – je zmesou panenského a rafinovaného olivového oleja. Olej z olivových výliskov, nesie označenie “sansa” alebo “pomáci” – vyrába sa z odpadu po lisovaní, je to olej najhoršej kvality bez akýchkoľvek živín a vitamínov. Bežne ho však nájdete v supermarketoch medzi ostatnými olivovými olejmi.
Olivový olej DOP Denominazione d’origine protetta – “chránené značenie pôvodu” je certifikát, ktorý sa viaže k miestu pôvodu a výroby olivového oleja. Extra panenské oleje nie sú všetky rovnaké, ich vlastnosti, chute i vône sa totiž líši podľa jednotlivých oblastí, z ktorých pochádzajú. Pri výrobe sa musia vo všetkých fázach spĺňať prísne požiadavky, ktoré sú každoročne striktne kontrolované.
Olivový olej BIO Tieto oleje sú vyrobené z olív, ktoré spĺňajú normy pre ekologické poľnohospodárstvo, tj. Hospodárenie s kladným vzťahom k zvieratám, pôde, rastlinám a prírode bez používania umelých hnojív, chemických prípravkov, postrekov, hormónov a umelých látok. Jedná sa o veľmi pokrokový spôsob hospodárenia, ktoré stavia na tisícročných skúsenostiach našich predkov a berie ohľad na prirodzené kolobehy a závislosti. Tak umožňuje produkovať vysoko hodnotné a kvalitné potraviny.
- šetrne lisovaný za studena
- získaný z najlepších olív (druh koroneiki), zrejúcich na výdatnom gréckom slnku
- kyslosť 0,39%
- so silnou olivovou chuťou a vôňou, typickou len pre grécke olivové oleje
- kvalitný zdroj vitamínu E a antioxidantov
Využitie olivového oleja:
- ideálny do šalátov, marinád a studenej kuchyne
- vhodný aj na varenie a vyprážanie (bod prepálenia je 210 ° C, napr. bežný slnečnicový olej má len 170 °C)
- skvelý aj na prípravu domácich pleťových a vlasových masiek, mastí apod.